Obchody 77 Rocznicy Bitwy pod Wolą Wodyńską

tt

„Naród, który nie pamięta o swojej przeszłości, jest narodem bez przyszłości…” Ta parafraza myśli św. Jana Pawła II towarzyszyła nam w tradycyjnej zadumie na Cmentarzu Wojennym w Woli Wodyńskiej. Właśnie tam, w niedzielę 18 września, odbyły się Obchody Rocznicy Bitwy, która rozegrała się we wrześniu 1939 r.W rocznicowy, podniosły nastrój wprowadziła zebranych Orkiestra Dęta OSP ze Stoczka Łukowskiego. Po uroczystym wprowadzeniu Pocztów Sztandarowych i odśpiewaniu Hymnu Narodowego głos zabrał Wójt Gminy Wodynie p. Wojciech Klepacki. Polową Mszę św., w muzycznej oprawie Orkiestry, odprawił ks. Proboszcz Henryk Skolimowski.  Po złożeniu wiązanek i oddaniu hołdu swój program artystyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Wodyniach.

Ta tradycyjna, wrześniowa zaduma nad grobami Żołnierzy Września jest chwilą bardzo ważną. Dla starszych mieszkańców to bolesne wspomnienie, ale także wzruszający dowód pamięci. Z kolei dla młodszych to ważna lekcja historii i szacunku. Dla wszystkich refleksja, że w dzisiejszym świecie pojęcie „daleko” nie istnieje i toczące się nieustannie konflikty są tak naprawdę bardzo blisko. Dlatego też nie możemy zapominać…by „dawno” nie stało się „dziś”…

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Samorządu, szkół, jednostek OSP, reprezentanci TPZW oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej.