3 września odbyła się w Wodyniach bardzo ważna i podniosła uroczystość Odsłonięcia i Poświęcenia Pomnika Żołnierzy Niezłomnych. Pięknie zaprezentowała się nasza młodzież, która w ostatnich dniach wakacji, podczas prób, przygotowała widowisko słowno-muzyczne poświęcone pamięci bohaterów…
To był piękny, chociaż pochmurny i deszczowy dzień…W niedzielę, 3 września, w Wodyniach odbyła się uroczystość Odsłonięcia i Poświęcenia Pomnika Żołnierzy Niezłomnych. Inicjatorami jego powstania byli Państwo Markiewiczowie z Wodyń, a trud realizacji podjęło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej i Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Wodyniach.
Obchody rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny. Sprawowali ją ks. Henryk Skolimowski i ks. Krzysztof Buczyński – były i obecny Proboszcz Parafii w Wodyniach. Przy Ołtarzu stanęły Poczty Sztandarowe Zespołu Szkół w Wodyniach, Zarządu Gminnego OSP w Wodyniach, Koła ŚZŻ AK w Wodyniach, Jednostki OSP Wodynie i Narodowych Sił Zbrojnych 12 Oddział w Siedlcach.
Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego zaprezentowane zostało widowisko słowno-muzyczne „Pamiętać… to nasz obowiązek…” w wykonaniu młodych artystów z Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach. Dla wielu, szczególnie starszych uczestników, było ono wielkim i bardzo wzruszającym przeżyciem i zostało nagrodzone owacją na stojąco. W programie wystąpili: Magdalena Cizio, Natalia Kluczek, Julia Wróbel, Anna Eleryk, Anastazja Wróbel i Patrycja Wróbel. Oprawę muzyczną występu zapewnili Piotr Gryczka i Janusz Eleryk.
Przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Tomasz Stachurski dokonał aktu dekoracji Medalem „Pro Patria”. Udekorowani zostali: Antoni Chomicz. Wojciech Klepacki – Wójt Gminy Wodynie, Zenon Kublik – Prezes Koła ŚZŻ AK w Wodyniach, Genowefa Lussa, Tadeusz Markiewicz, Mirosław Michalczyk – Przewodniczący Rady Gminy Wodynie, Zbigniew Redosz – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej, Marian Pliszka – Wiceprezes TPZW, Dorota Pankowska – Skarbnik TPZW i ks. Henryk Skolimowski – obecnie Proboszcz Parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim., a wcześniej Proboszcz Parafii w Wodyniach. Medalem Pamiątkowym „Za Zasługi dla ŚZŻ AK” został odznaczony Janusz Eleryk – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach.
Po odczytaniu Apelu Poległych głos zabrali: Tomasz Stachurski z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Radny Powiatu Siedleckiego – Marian Sekulski, który odczytał również list od Posła na Sejm RP i Ministra w Rządzie RP Krzysztofa Tchórzewskiego, Tadeusz Śledański – Członek Honorowy Koła ŚZŻ AK w Wodyniach, prof. J. Achimowicz oraz Wójt Gminy – Wojciech Klepacki. Wcześniej ks. K. Buczyński odczytał List Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. Po krótkiej prezentacji artystycznej w wykonaniu Zespołu „Wolenianki” i p. Anety Karczmarskiej wszyscy zebrani, prowadzeni przez Poczty Sztandarowe i w asyście Grupy Rekonstrukcyjnej, udali się pod Pomnik. Jego odsłonięcia dokonali: Wójt Wojciech Klepacki, Prezes Koła ŚZŻ AK w Wodyniach – Zenon Kublik, Członek Honorowy Koła ŚZŻ AK w Wodyniach Stanisław Śledański oraz Pani Katarzyna Markiewicz – przedstawiciel rodzin poległych. Poświęcenia Pomnika upamiętniającego trzynastu poległych wymienionych na tablicy i 70 bezimiennych dokonał ks. Krzysztof Buczyński. Uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie „Roty”.
Skrót filmowy uroczystości:
„Pamiętać…to nasz obowiązek…” – występ GOK