Nutki patriotyczne i żołnierskie, czyli początek świętowania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJedenasty dzień listopada to dzień szczególny: tego dnia obchodzimy kolejne Rocznice Odzyskania Niepodległości. Wspominamy dawne, często smutne i okrutne losy naszej Ojczyzny, ale staramy się również na fundamencie tych wspomnień budować wspólną troskę o przyszłość. Nasz GOK jest w tym roku jednym z głównych organizatorów Obchodów 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości na terenie naszej Gminy i koordynuje wszystkie działania.

„Świętowanie wolności” rozpoczęło się o godz. 15.30 w Kościele Parafialnym św. Piotra i Pawła. Na początku uczniowie Zespołu Szkół w Wodyniach zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny. Następnie Ks. Proboszcz Henryk Skolimowski odprawił Mszę Świętą w Intencji Ojczyzny. Uroczyście został odczytany Apel Poległych. Na zakończenie wszyscy zebrani, w nastrojowym świetle pochodni, wyszli z Kościoła i udali się do Miejsc Pamięci, gdzie zapalono znicze i złożono symboliczne wiązanki. Tę część uroczystości przygotowali członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej we współpracy z Zespołem Szkół w Wodyniach i Jednostką OSP Wodynie.fb-niep
Kilkanaście minut po godzinie siedemnastej, w Sali Widowiskowej GOK, rozpoczął się organizowany po raz pierwszy Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Nutki wolności”. Przegląd nie miał formuły konkursowej. Jego ideą nie było rywalizowanie, lecz wspólne i radosne świętowanie. Uczestników Przeglądu zgłaszały i przygotowywały szkoły z terenu naszej Gminy, a kilka miejsc zostało również zarezerwowanych dla innych uczestników. W sumie zostało zgłoszonych 19 wykonawców: najwięcej solistów, ale były również duety i większe formaty. Na naszej scenie wystąpiło więc blisko 30 osób!

Sala Widowiskowa i hol wypełniły się licznie przybyłymi widzami i słuchaczami, wśród których byli również: ks. Henryk Skolimowski, Wójt Gminy p. Wojciech Klepacki, p. Jan Polak – dyr. Zespołu Szkół w Seroczynie, p. Wiesława Rolewicz – dyr. Szkoły Podstawowej w Rudzie Wolińskiej oraz p. Anna Szostek – wicedyr. Zespołu Szkół w Wodyniach. Byli obecni również nauczyciele, wychowawcy i rodzice wykonawców.

Po powitaniu i krótkim wprowadzeniu, którego dokonał prowadzący całe spotkanie p. Janusz Eleryk, na scenie pojawiali się kolejni wykonawcy.fb-niep1
Wszystkie prezentacje nagradzane były wielkim brawami! Wszystkie były na swój sposób piękne i wzruszające…Wielkie wyrazy uznania i ogromne podziękowania należą się i wykonawcom, i tym, którzy ich przygotowali: nauczycielom i rodzicom!

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Dla szkół, które tak pięknie odpowiedziały na nasze zaproszenie do wspólnego świętowania, przygotowaliśmy natomiast bony celowe.

Z całą pewnością można stwierdzić, że był to piękny i świąteczny wieczór…”Nutki wolności” radośnie rozbrzmiewały w naszym GOK… Po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że nie ostatni!

Zapraszamy na filmową relację!