Obchody 78 Rocznicy Bitwy pod Wolą Wodyńską.

164_Rocznica_FB-001

Wrzesień to miesiąc wielu bolesnych wspomnień. Jednym z nich jest rocznica bitwy, która miała miejsce pod Wolą Wodyńską we wrześniu 1939 r. W gminnym kalendarzu uroczystości zawsze znajduje się spotkanie na Cmentarzu Wojennym w tej miejscowości. Podobnie było i w tym roku…

Tegoroczne obchody były wyjątkowe dzięki wsparciu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat Honorowy nad obchodami objął Rektor UPH. Uroczystości były częścią większego projektu, którego celem jest zachowanie miejsca pamięci narodowej poprzez edukację i remont cmentarza wojennego. Na całość zadania Gmina Wodynie pozyskała ponad 178 tysięcy złotych, w ramach których zorganizowane zostały niedzielne uroczystości oraz wyremontowane zostaną kwatery na cm. Wojennym.

Uroczystości rozpoczęły się 17 września w parku w Woli Wodyńskiej prelekcją prof. Jarosława Cabaja Dyrektora Instytutu Historycznego i Stosunków Międzynarodowych UPH w Siedlcach. Profesor wprowadził przybyłych gości w rys historyczny wydarzeń mających miejsce w Polsce we wrześniu 1939 r.  Następnie w parku odbyła się rekonstrukcja historyczna z udziałem ponad 20 rekonstruktorów, pojazdów bojowych i z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych.

FB

Po uformowaniu kolumny, na czele z Orkiestrą Dętą OSP ze Stoczka Łukowskiego i Pocztami Sztandarowymi zebrani ruszyli w uroczysty pochód na Cmentarz Wojenny w Woli Wodyńskiej.Prowadzący uroczystości Dyr.  Janusz Eleryk powitał gości: min. Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mariana Piłkę, wicestarostę siedleckiego Michała Oknińskiego, porucznika Piotra Syczuka z Garnizonu Siedleckiego, dr Rafała Dmowskiego reprezentującego Patrona Honorowego – Rektora Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach, prezesa LGD Ziemi Siedleckiej Huberta Pasiaka, oraz przedstawicieli siedleckiego Oddziału Polskiego Związku Spadochroniarzy. Głos zabrał Wójt Gminy Wojciech Klepacki, a po występie młodzieży z Zespołu Szkół w Wodyniach ks. Proboszcz Krzysztof Buczyński odprawił Polową Mszę św. w intencji Ojczyzny.
Chorąży rezerwy Zbigniew Redosz odczytał Apel Poległych., zakończony salwą honorową wykonana przez grupę rekonstrukcyjną, a goście złożyli wieńce pod pomnikiem żołnierzy września 1939 r.

FB1

 

Po oficjalnych uroczystościach kolumna wróciła na teren parku na tradycyjna grochówkę, bigos i wyśmienite ciasto drożdżowe. Posiłki przygotowały dzieci i mieszkańcy z Woli Wodyńskiej w ramach projektu „Partnerstwa lokalne na rzecz rodziny”
Po poczęstunku rozpoczął się piknik historyczny: wystawy Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach, Polskiego Związku Spadochroniarzy o. Siedlce oraz Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów. Grupy rekonstrukcyjne z Bydgoszczy, Torunia, Końskich, Zduńskiej Woli i Skierniewic przygotowały dla uczestników Pikniku przejazdy wozem wojskowym, musztrę oraz możliwość zapoznania się z bronią z czasu II wojny światowej.

FB2

 

Bitwa pod Wolą Wodyńską to jedna z wielu tragicznie zakończonych potyczek z wojskami niemieckimi w kampanii wrześniowej. Na cmentarzu w Woli Wodyńskiej spoczywa tuz obok krwawego pola bitwy 241 żołnierzy Wojska Polskiego którzy 14 września 1939 r. wpadli w niemiecką zasadzkę.

 

Relacja filmowa: