„Kawałek” historii w GOK, czyli spotkanie ze Zbigniewem Nowosielskim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od Święta Niepodległości upłynęły już ponad trzy tygodnie, ale my jakoś dłużej pozostawaliśmy w „niepodległościowym” nastroju. W naszym ośrodku prezentowaliśmy archiwalne materiały, które wcześniej można było zobaczyć w Zespole Szkół w Seroczynie. Natomiast w poniedziałek, 5 grudnia, odbyło się spotkanie z człowiekiem, który te materiały nam udostępnił – panem Zbigniewem Nowosielskim.

Pan Zbigniew Nowosielski jest synem kpt. Henryka Nowosielskiego – Żołnierza Września i Armii Krajowej. Obydwie te postacie związane są zarówno ze Stoczkiem Łukowskim, jak i naszą gminą.

Pan Zbigniew jest obecnie właścicielem i szefem Biura Rekonstrukcyjno-Technologicznego Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej (BR-TZIP). Zajmuje się szczegółową rekonstrukcją i odnową pojazdów wojskowych. Niektóre z tych zrekonstruowanych pojazdów mogliśmy zobaczyć 13 listopada, podczas obchodów Święta Niepodległości w Seroczynie. Są one również często wykorzystywane na planach filmowych przy kręceniu scen wojennych.

Pan Nowosielski to człowiek wielkiej wiedzy, zarówno technicznej, jak i historycznej. To, co robi, wynika z ogromnej pasji i zamiłowania. Właśnie te wartości starł się przekazać uczniom Publicznego Gimnazjum w Wodyniach podczas spotkania, które odbyło się w naszym Ośrodku.

Wszystkich zainteresowanych działalnością BR-TZIP odsyłamy na stronę http://www.br-tzip.pl/pl/start/o-nas/152-zbigniew-nowosielski.html gdzie znajdziemy wiele historycznych ciekawostek i informacji związanych z rekonstrukcji pojazdów wojskowych.