Uratuj wspomnienia, czyli archiwizacja pamiątek.

IMG_1429Jednym z zadań Gminnego Ośrodka Kultury, wynikającym z nadanego przez Radę Gminy Statutu, jest „Gromadzenie, dokumentowanie, tworzenie, ochrona i udostępnianie dóbr kultury”. W koncepcji pracy Ośrodka na najbliższe lata, przedłożonej Komisji Konkursowej w styczniu tego roku, została ujęta realizacja projektu „Uratuj wspomnienia”. Miał on być realizowany w nieco innym terminie, jednak z określonych powodów postanowiliśmy rozpocząć go już teraz.

Czas płynie bardzo szybko. Bardzo szybko odchodzą też ludzie. Pozostaje pamięć, wspomnienia i „ślady” w postaci zdjęć, czy filmów. jednak również te, jeżeli nie otoczymy ich troską i opieką, mogą nie wygrać walki z czasem.

Dlatego w koncepcji pracy zaplanowaliśmy realizację projektu „Uratuj wspomnienia”. Jego głównym celem miało być gromadzenie wartościowych dla całej społeczności materiałów – przede wszystkim starych fotografii, dokumentów, ale również filmów – i dokonywanie ich cyfrowej archiwizacji przy pomocy dostępnych obecnie technologii. W ten sposób zdjęcia i filmy, które stanowią niezwykłą pamiątkę dawnych czasów, mogą „dostać nowe życie” i stać się dostępnym dla większej grupy odbiorców świadectwem przeszłości.

Fotografie będą skanowane, w miarę możliwości retuszowane i zapisywane w wersji cyfrowej. Najciekawsze będą mogły być eksponowane w formie okolicznościowych wystaw i zamieszczane na stronie w specjalnie stworzonej galerii. Natomiast filmy, przegrane ze starych taśm VHS, zapisywane będą w formacie DVD i również mogą być prezentowane w formie przygotowanych reportaży.

Realizacja projektu miała rozpocząć się nieco później. Postanowiliśmy jednak skorelować to działanie z inicjatywą Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej, które planuje wydać publikację wspomnień mieszkańców naszej gminy, zawierającą również ilustracje fotograficzne. O tym przedsięwzięciu przeczytamy zapewne niedługo trochę więcej na stronie TPZW.

Bardzo prosimy wszystkich, którzy w swoich domowych archiwach fotograficznych posiadają czasem prawdziwe perełki: zdjęcia pokazujące nasze tereny i ich mieszkańców sprzed lat, aby zechcieli się podzielić tymi skarbami! Wystarczy znaleźć chwilę czasu, przyjść do naszego Ośrodka i wyrazić wolę zeskanowania fotografii, lub skopiowania filmu. W ramach „rewanżu” otrzymają Państwo swoje zdjęcia zapisane na płycie CD, a film nagrany na nośniku DVD. Pozwoli to Państwu np. na wykonanie dowolnej ilości kopii starej fotografii. W miarę możliwości technicznych, szczególnie wartościowe, a jednocześnie zniszczone zdjęcia, poddamy retuszowi, co nada im nowy blask.

Zdjęcia w wersji papierowej powracają oczywiście do Państwa! My zachowujemy jedynie ich cyfrowe kopie, które – za Państwa wiedzą i zgodą – chcemy pokazać innym.

Do współpracy zapraszamy wszystkich, którym zależy, aby „uratować wspomnienia”. W sposób szczególny prośbę o pomoc w realizacji tego działania skierujemy do szkół, ale również do wszystkich pasjonatów historii.

Postaramy się, aby skanowanie zdjęć odbywało się „na bieżąco”, w wyjątkowych przypadkach może to potrwać trochę dłużej. Proces przegrywania filmu jest nieco dłuższy, wymaga więc odpowiednio więcej czasu.

Mamy wielką nadzieję na Państwa życzliwą pomoc. Wierzymy, że już niedługo wszyscy będziemy mogli cieszyć się efektami tych nagrań.

Jako „ilustrację korzyści” proponujemy wizytę w dziale „Historia” na stronie Zespołu Szkół w Seroczynie i zapoznanie się z archiwalnymi materiałami filmowymi szkoły .